Studnia życzeń
POWIEŚĆ
Katarzyna Leżeńska
• fragment 1
• fragment 2
• fragment 3
• fragment 4
• fragment 5.
Prószyński i S-ka
lipiec 2005
Gruner+Jahr
listopad 2006
Prószyński i S-ka
wersja audio
kwiecień 2010
Opowiadam w niej historię trzech pokoleń kobiet, próbujących przeciwstawić się nie tylko wyrokom losu i historii, ale też własnym lękom i złudzeniom – historię żmudnego poszukiwania źródeł własnej siły i mocy.
Historia rozgrywa się po części w okresie międzywojennym i w czasie wojny w Narwi na Podlasiu, po części zaś współcześnie w Warszawie.
"Studni życzeń"
w wersji audio (mp3),
czyta Magdalena Wójcik:
• fragment 1
• fragment 2
• fragment 3
Jest to opowieść o odwadze spełniania najskrytszych marzeń. A także o cenie, jaką los karze płacić za świadome i nieświadome wybory.
Próba streszczenia
Hanka jest wdową. Pochłonięta obowiązkami samotnej matki nawet nie zauważyła, kiedy jej syn przestał być słodkim jedynakiem i zaczął chodzić swoimi drogami. Hanka musi pożegnać się ze złudzeniem, że uda jej się nadal żyć życiem i sprawami swojego dziecka, co przez sześć lat skutecznie odwracało jej uwagę od smutnego faktu, że jej życie buksuje w miejscu.
Przygotowując do sprzedaży opuszczony od dawna dom dziadków w Narwi, Hanka trafia na ślad tajemnicy, która sprawia, że po raz pierwszy w życiu przygląda się uważniej historii swojej rodziny po kądzieli.
Z pomocą przychodzi jej Dorota, sąsiadka i przyjaciółka zmarłej babci. W jej opowieściach wracają jak żywe siostry Hordyńskie, Rozalia i Jula, które u progu dojrzałości dokonują wyborów przesądzających o dalszym biegu ich życia. Wspomnienia Doroty pulsują barwami i uczuciami jakby wydarzyły się wczoraj, a Hanka w zdumieniu odkrywa, że nie ona jedna w tej rodzinie była zmuszona podnieść swoje życie z ruin.
Odkrywana warstwa po warstwie historia kobiet w jej rodzinie uświadamia Hance, że nie może dłużej pielęgnować swoich pretensji do świata. Nie ona jedna musiała znaleźć w sobie samej wiarę i nadzieję. Nie ona jedna musiała ryzykować, by wyjść naprzeciw miłości, o której nigdy przecież nie możemy wiedzieć z góry, czy nas uskrzydli, czy przygnie do ziemi.
Technikalia
"Studnia życzeń" ukazała się 21 lipca 2005 roku nakładem Prószyńskiego i S–ki (ISBN 8374690941). Do końca 2009 roku sprzedała się w 17.600 egzemplarzach.
W lipcu i sierpniu 2005 roku Magdalena Wójcik czytała fragmenty w "Lecie z radiem", na antenie programu pierwszego Polskiego Radia.
W listopadzie 2006 roku "Studnia życzeń" ukazała się także nakładem wydawnictwa Gruner+Jahr w prasowej serii "Literatura na Obcasach" (ISBN 8360376700). Sprzedała się w 13.600 egzemplarzach.
Oba wydania "Studni życzeń" sprzedały się do końca 2009 roku w łącznej liczbie 31 tysięcy egzemplarzy.
W kwietniu 2010 roku ukazała się wersja audio tej książki. Czyta Anna Dereszowska. Nagranie trwa 8 godzin i 39 minut; można je kupić online, w postaci plików mp3, w Audiotece.
Recenzje
Dla dojrzałych i młodych panien, czyli co powieść dla kobiet ma wspólnego z powieścią dla młodzieży, Bernadetta Darska, "Portret OnLine" numer 7 z 2005 roku.
Jak wydawca pisze o tej książce...
Copyright © Katarzyna Leżeńska 2005–2024