www.lezenska.pl   

Dla dojrzałych i młodych panien, czyli co powieść dla kobiet ma wspólnego z powieścią dla młodzieży

Recenzja ta ukazała się w "Portrecie OnLine"
(w numerze 7 z 2005 roku).
RECENZJA "STUDNI ŻYCZEŃ"

Bernadetta Darska

Już tak się dziwnie i często składa, że powieści, których planowanym adresatem są kobiety, opowiadają o nieszczęśliwej miłości i kończą się happy endem. W takim właśnie newralgicznym momencie, gdy na kartach książki losy kochanków właśnie się ważą, nieuchronnie zmierzając do ślubnego kobierca albo spektakularnego rozstania, ważą się też zazwyczaj losy samej książki. To wówczas bowiem chyba najlepiej widać cienką granicę pomiędzy popularną powieścią dla kobiet, tzw. czytadłem dla odpoczynku, rozrywki, może nawet małego pouczenia, a kiczowatym harlequinem. Książka Katarzyny Leżeńskiej pt. "Studnia życzeń", niewątpliwie balansuje na wspomnianej linie. Udaje jej się jednak nie przechodzić na stronę harlequina i nie kolaborować zbyt często ze stereotypami.

Kobiety u Leżeńskiej to kobiety z przeszłością, pozornie bez przyszłości, zawsze i nieustannie tęskniące za miłością. Pomimo tego autorka nie przesładza swojej narracji. Wręcz przeciwnie: rozpacz miesza się tu ze śmiechem, zazdrość z wybaczeniem, zrozumienie z chęcią zemsty, wreszcie żal z pogodzeniem się z losem. W tle dziejących się na kartach książki historii zdaje wybrzmiewać pozytywne przesłanie, że człowiekowi dobrze jest, gdy ma obok siebie drugiego człowieka - to jedno i drugie - że czas leczy rany, że zrozumieć znaczy wybaczyć, a pamiętanie wcale nie równa się nienawiści.

Powieść zbudowana jest na dwutorowej narracji: pierwsza umiejscowiona jest w teraźniejszości, a jej główną bohaterką jest młoda, trzydziestosiedmioletnia wdowa, Hanka. Druga to wspomnienia i rodzinna tajemnica związana ze zmarłą babką Rozalią. Jak się okazuje, historia z czasów wojny, może wpłynąć na czasy wpółczesne i sprowokować pewne wydarzenia w życiu córki i wnuczki. Obie historie korespondują ze sobą, a dzięki opowieści o babce Rozalii Hanka na nowo odnajduje siebie i - tego nie trzeba zaznaczać, bo to wszak oczywiste - upragnione szczęście.

Powieść Katarzyny Leżeńskiej, która, jak wspomniałam na początku, programowo jest powieścią dla kobiet, ma w sobie bardzo dużo z powieści dla młodzieży spod znaku Aleksandra Minkowskiego czy Seweryny Szmaglewskiej, a zwłaszcza kojarzy się z powieścią Minkowskiego "Nasturcja i Lew". Mamy tajemnicę, której źródło tkwi w starym, opuszczonym domu. Stara kobieta okazuje się bohaterką nieszczęśliwej, wzruszającej historii miłosnej, wydarzenia sprzed wielu lat, mają wpływ na to, co dzieje się teraz, wreszcie wszystko wychodzi na jaw. Mamy miłość, rozstanie, wojnę, śmierć, zdradę, rozpacz, odradzanie się do nowego życia, sekret skrywany aż do śmierci. Hanka, wnuczka Rozalii, próbuje odkryć, co działo się w czasie wojny i kilka lat po niej.

Poznaje nowe oblicze babki, z którą wcześniej nie starczyło czasu, aby porozmawiać, aby się z nią zaprzyjaźnić. Doświadczenia Rozalii uczą Hankę, co w życiu jest naprawdę ważne, uczą także, jak bardzo powikłane mogą być losy ludzkie.

Ciekawym akcentem książki "Studnia życzeń" jest fakt, że autorka nie unika tematów trudnych. Tak dzieje się w przypadku wspomnień o babce Rozalii, gdy dowiadujemy się o animozjach pomiędzy katolikami i prawosławnymi żyjącymi na Podlasiu. Leżeńska zdaje się przestrzegać, że za uprzedzeniami religijnymi, narodowościowymi idą jednostkowe ludzkie tragedie, a że czyni to przy pomocy historii miłosnej, tym może skuteczniejsza staje się ta przestroga.

Dziękuję p. Bernadetcie Darskiej oraz wydawcy "Portretu On Line" za zgodę na umieszczenie kopii recenzji w mojej witrynie.
Katarzyna Leżeńska   

Oprócz niewątpliwych zalet książki, związanych z ominięciem meandrów, czyhających na tych, którzy zaczynają pisać o uczuciach, autorce zdarza się posługiwać schematami. Jeśli pojawia się dziecko, to otoczenie zaczyna zaraz myśleć już nie tyle o potencjalnym ojcu, co raczej o konieczności zamążpójścia. Jeśli pojawia się mężczyzna, do którego kobieta zaczyna coś czuć, to od razu musi się zachowywać tak, jakby rozum odłożyła gdzieś na bok - wydzwania piętnaście razy dziennie, od razu myśli o małżeństwie i w myślach przemeblowuje mieszkanie pod kątem nowego domownika (myślenie o ślubie po jednym czy dwóch spotkaniach jest zupełnie niewiarygodne). Tego typu zachowanie u budzącej sympatię Hanki, poraża infantylnością i burzy spójność postaci. Na szczęście autorka stara się zdystansować do tego typu patetycznych momentów, budując sytuacje dowcipne, rozładowujące potencjalną sztuczność.

Faktem jednak pozostaje, że udało się Katarzynie Leżeńskiej zbudować w dużej mierze przekonującą historię, a że podrasowaną romansem i ludzkimi namiętnościami? To tylko zaleta książki. Mariaż przeszłości ze współczesnością daje w "Studni życzeń" podstawową naukę: nie zawsze dostajemy to, co chcemy, ale czasami to, co dostajemy, okazuje się lepsze od tego, o czym marzyliśmy. I wtedy mamy po prostu duże szczęście. Powieść Katarzyny Leżeńskiej można więc z pewnością polecić jako literaturę popularną w całkiem dobrym stylu. Akurat na wakacje, powiedzieliby pewnie niektórzy.

Bernadetta Darska   

Katarzyna Leżeńska, "Studnia życzeń", Prószyński i S-ka, Warszawa 2005

×
SPIS KOLORÓW TŁA
AliceBlue
Aqua
Aquamarine
Azure
Beige
Bisque
Black
BlanchedAlmond
Blue
BlueViolet
Brown
BurlyWood
CadetBlue
Chartreuse
Chocolate
Coral
CornflowerBlue
Cornsilk
Crimson
Cyan
DarkBlue
DarkCyan
DarkGoldenRod
DarkGray
DarkGreen
DarkKhaki
DarkMagenta
DarkOliveGreen
DarkOrchid
DarkRed
DarkSalmon
DarkSeaGreen
DarkSlateBlue
DarkSlateGray
DarkTurquoise
DarkViolet
Darkorange
DeepPink
DeepSkyBlue
DimGray
DodgerBlue
FireBrick
FloralWhite
ForestGreen
Fuchsia
Gainsboro
GhostWhite
Gold
GoldenRod
Gray
Green
GreenYellow
HoneyDew
HotPink
IndianRed
Indigo
Ivory
Khaki
Lavender
LavenderBlush
LawnGreen
LemonChiffon
LightBlue
LightCoral
LightCyan
LightGoldenRodYellow
LightGreen
LightGrey
LightPink
LightSalmon
LightSeaGreen
LightSkyBlue
LightSlateGray
LightSteelBlue
LightYellow
Lime
LimeGreen
Linen
Magenta
Maroon
MediumAquaMarine
MediumBlue
MediumOrchid
MediumPurple
MediumSeaGreen
MediumSlateBlue
MediumSpringGreen
MediumTurquoise
MediumVioletRed
MidnightBlue
MintCream
MistyRose
Moccasin
NavajoWhite
Navy
OldLace
Olive
OliveDrab
Orange
OrangeRed
Orchid
PaleGoldenRod
PaleGreen
PaleTurquoise
PaleVioletRed
PapayaWhip
PeachPuff
Peru
Pink
Plum
PowderBlue
Purple
Red
RosyBrown
RoyalBlue
SaddleBrown
Salmon
SandyBrown
SeaGreen
SeaShell
Sienna
Silver
SkyBlue
SlateBlue
SlateGray
Snow
SpringGreen
SteelBlue
Tan
Teal
Thistle
Tomato
Turquoise
Violet
Wheat
White
WhiteSmoke
Yellow
YellowGreen